Kaygıyla Başa Çıkmak!

Sınava son 1-2 gün kala öğrenciler kaygılanabiliyorlar. Kaygı sınava girecek olan öğrencilerin dikkatini epey dağıtıyor ve strese girmelerine neden oluyor. Bunun için nefes egzersizleri yapmak, kaygıyı bastırmak değil, onunla yüzleşmeye çalışmak ve dikkat artırma yöntemlerini kullanmak son derece önemlidir. Sınavda başarıyı artırmanın yolları ile uygulanabilecek birkaç adım, öğrencilerin sınavlardaki verimliliğini destekler.

Uyku Düzeni

Sınavdan önceki akşam ve sınav sabahı neler yapmalıyız?

Sınavdan önceki akşam, sizi rahatsız etmeyecek hafif yemekler tercih etmeli ve her zamanki saatte yatmanız gerekir. Sabah erken kalkmalıyım, sınava yetişmeliyim diye yatan gençler, heyecandan uyuyamazlar ve sınava uykusuz girerler. Bu nedenle yatarken kendinizi rahatlatmanız ve sınavı düşünmemeniz önemlidir. Evden çıkmadan önce şekerli yiyecekler tüketmeniz kan şekerinizin hızla yükselip düşmesine, dikkat dağınıklığı ve konsantrasyonun azalmasına neden olacaktır.

Ebeveynlere büyük görev düşüyor!

Sınav öncesi ebeveynlerin sürekli sınavdan bahsetmeleri öğrencide kaygı seviyesini arttıracaktır. Aile bireyleri baskı yapmadan çocuklarının yanında olduğunu hissettirmeli ve onların kaygı seviyesini düşürmede yardımcı olmalıdır. Çocuklarınıza ders çalışma gerekliliğinin sadece sınav için değil, yeni bilgi edinme ve bilgilerini pekiştirme amacıyla ders çalışması gerektiğini bilgilendirmelidir.

Sınavda Başarıyı Artırmanın Yolları

  • Sınavdan önce kafeinli içecekler tüketmeyin. Sizi rahatlatacak olan yeşil çay, papatya çayı gibi içecekler tüketebilirsiniz.
  • Hafif tempolu yürüyüş size iyi gelecektir.
  • Sınav günü kahvaltıda yumurta, peynir, süt, tam tahıllı ekmek, domates, yeşil biber, salatalık, zeytin, ceviz gibi bütün besin gruplarını içeren gıdalar tüketin ve yeterli enerji alın.
  • Sınav esnasında fazla sıvı tüketimi tuvalet ihtiyacının artmasına neden olabilecek fazla yağlı ve tuzlu besinler tüketmeyin.
  • Uyku düzeninizi etkileyecek şeylerden uzak durun. Sınav öncesi uyku en önemli kuraldır.