Kitaplar, çocukların gelişimleri için en önemli araçlardan biridir. Çocuğun okuma alışkanlığı kazanması için kitaplarla erken yaşta tanışması önemlidir. Çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için onlara rol model olmanız da en etkili noktalardan biridir.

Evinizde kendi kütüphanenizi oluşturun ve çocuğunuzun yanında onunla birlikte kitap okuyun. Gününüzü, birlikte kitap okuma saatleri belirleyerek günde 30-35 dakika çocuğunuzla kitap okumaya ayırabilirsiniz. Yaptığınız sohbetlerde kitapların konularından bahsetmeyi unutmayın. Çocuğunuzla birlikte kitap alışverişi yapmanız da onun hevesini daha çok arttıracaktır. Tabii ki kitap seçerken sadece görünüşüne değil, içeriğine, çocuğun yaş ve cinsiyetine de uygun olması son derece önemlidir. Bu konuda en büyük rehber siz anne ve babalarsınız. Doğum günlerinde veya özel günlerde çocuklarınıza bilgisayar, tablet vb. araçlar yerine kitap almayı da tercih edebilirsiniz. Televizyon gibi teknolojik aletlerin çok kullanılması ise kitap okuma alışkanlığı kazanmasının önüne set çekecektir.

Okuma alışkanlığının temeli aile de atıldığından dolayı ailenin rolü büyüktür. Ailenin tutum ve davranışları çocuğun okuma alışkanlığını büyük ölçüde etkiler. Çocuğunuza bu konuda destek ve ilgi göstermelisiniz. İlk olarak çocuğunuza masal ve öykü okuyarak kitaplarla tanışmasını sağlayabilirsiniz. Kitapların çocukların ulaşabileceği yerde olması da büyük önem taşır.

Çocuğunuzla Birlikte Kitap Seçin!

Önemli hususlardan biri de çocukla birlikte onun ilgi alanlarına göre kitap seçmektir. Tabii ki onun yaş ve cinsiyetine göre seçmek önemlidir. Çocukların okuma alışkanlığı kazanmasında aileden sonra öğretmenlerin de rolleri önemlidir. Öğrenim sürecinin en büyük parçası olduğunu çocuklara vurgulanmalıdır. Ayrıca öğretmenler çeşitli faaliyetlerde de bulunabilirler; sınıf kitaplıkları oluşturur, okuma saatleri yaparak çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için ortam hazırlayabilirler. Ve öğrencilere sırf hikaye türü değil, kişisel gelişim, anı, biyografi vb. kitaplara da yönlendirebilirler. Birlikte kütüphanelere giderek kütüphane kullanma alışkanlığı kazandırabilirler.